Головне меню
Головна сторінка Новини Абітурієнту Фотогалерея Історія коледжу Про нас Адміністрація Викладацький склад Студентське життя Дозвілля Наша гордість Лист адміністратору Відгуки Публічна інформація ІС "ШЛК" Карта сайту

Історія створення коледжу

     Серед перлин української землі багатогранними барвами синіх озер, соснових лісів і березових гаїв виграє Шацький край. Саме тут, на крайньому північному заході Волині знаходиться Шацький лісовий коледж ім.В.В.Сулька, один з восьми вищих навчальних закладів Державного агентства лісових ресурсів України.
     Шацький лісний технікум існує з 13 червня 1963 року. 23 травня 1963 р. Головне управління лісового господарства і лісозаготівель при Раді Міністрів СРСР видало наказ № 143 про організацію Шацького лісного технікуму за спеціальністю „Лісове господарство” з планом набору на 1963-1964 навчальний рік 60 чоловік на базі неповної середньої школи. Засновуючи лісний технікум в Шацьку, виходили з того, що це чудовий куточок Полісся, з високою лісистістю, типовими для Полісся лісостанами, які можна використати під навчально-виробничу базу.
     25 червня 1963 року в технікум поступила перша заява. До іспитів було допущено 232 абітурієнти. З них 102 не склали екзамени, а 129 були представлені на конкурс. З 60 абітурієнтів було сформовано дві групи, до яких увійшли кращі учні і виробничники.
   З перших днів існування технікуму було проведено велику організаційну, культурно-масову і виховну роботу. Організаційний період у Шацькому лісному технікумі був непростим.У стислі терміни потрібно було привести в готовність навчальні приміщення, гуртожитки, упорядкувати територію, налагодити господарську діяльність. Ще під час вступних іспитів у технікумі розпочалася велика робота зі створення навчально-матеріальної бази, добору і розстановки кадрів.
     На 15 серпня 1963 року технікум був готовий розпочати роботу. Директором навчального закладу було призначено заслуженого лісівника УРСР Валентина Васильовича Сулька. У 1963-1964 навчальному році лише два викладачі були штатними, а решта - вчителі Шацької школи, які працювали за сумісництвом. Технікуму були передані приміщення колишнього райкому, райвиконкому, недобудоване приміщення районної бібліотеки, колишньої середньої школи, райвіськкомату, профілакторій Шацького відділення „Сільгосптехніки” та прилеглі до них території. Передані земельні ділянки були використані для будівництва гуртожитків, навчальних корпусів та інших будов. На початок 1963-1964 навчального року в технікумі була така навчально- матеріальна база: два навчальні корпуси - один з трьох аудиторій, другий - з двох. Навчальні кабінети були обладнані ще недостатньо. З чотирьох гуртожитків готових було 2, а два знаходились у стадії завершення ремонтних робіт. У гуртожитках проживало 50 учнів.
     У якості навчально-виробничої бази при технікумі 5 вересня 1963 року був організований навчально-досвідний лісгоспзаг загальною площею понад 12 тис. га, до складу якого увійшли Шацьке, Ростанське, Світязьке лісництва і Венська лісодільниця з лісозаводом. У 1963 р. розпочав працювати цех з виробництва хвойно-вітамінного борошна, а в 1964 році було введено в дію смоло-скипидарний завод. У 1964 р. розпочато будівництво майстерні з ремонту машин і тракторів. У період організації технікум і лісгоспзаг мали 4 лісовози, автомобілі ЗІЛ-150, ГАЗ-51, автокран, два трелювальних трактори, трактори „Бєларусь”, 6 бензопил „Дружба” і одну електростанцію.
     Уже через кілька років у технікумі було обладнано навчальні кабінети ботаніки (завкабінетом Журило Р.З.), геодезії та креслення (Троценко Н.Г.), дендрології (Давидюк К.С.), захисту лісу (Грушка В.Т), механізації (Городиський М.Є.), математики і фізики (Токар Г.Л.), історії (Ващук О.П.), хімії (Левчук Л.С.). При всіх кабінетах діяли предметні гуртки.
     З метою всебічного розвитку учнівської молоді були організовані гуртки художньої самодіяльності - хоровий, танцювальний, духовий, літературно-драматичний, у яких було задіяно більшість учнівської молоді. Учні та викладачі технікуму відразу ж почали брати активну участь у культурному та громадсько-політичному житті Шацька - виступали з концертами, читали лекції на актуальні теми життя нашого краю.
     Незважаючи на те, що в перші роки заняття з фізкультури відбувалися у непристосованому приміщенні, у технікумі працювало 15 спортивних секцій. За 1964-1966 роки було підготовлено 72 спортсмени-розрядники, 61 учень мав юнацький розряд.
     З року в рік покращувалися побутові умови. Восени 1965 року було здано в експлуатацію новий гуртожиток на 95 місць. Всього в гуртожитках технікуму проживало 220 чоловік. Також у 1965 році було розпочато будівництво їдальні.
   Учні коледжу як майбутні лісівники робили свій внесок в озеленення Шацька та навколишніх сіл. Зокрема, у 1965-1966 рр. було закладено дендропарк у Поліському лісництві, 4,5 км живоплоту, закладено сквер, де вперше висаджено екзоти: айлант, бук, кизильник, багряник та ін.
     У травні 1966 року розпочалося будівництво нового навчального корпусу та гуртожитку. На початок навчального 1968-1969 року в технікумі існувала така база: 4 навчальні корпуси, 11 навчальних кабінетів. У 1968 році було завершено будівництво слюсарно-механічної майстерні, майстерні з ремонту машин і тракторів. Було здано в експлуатацію їдальню на 100 чоловік, обладнану сучасним технологічним устаткуванням. Побудовано нову котельню, оранжерею, овочесховище.
     19 вересня 1970 року в технікумі відбулася надзвичайна подія - гостинно відкрив двері новий навчальний корпус на 600 місць. У новому приміщенні розташовано 18 кабінетів, актовий зал, читальний зал на 150 місць, спортивний зал, бібліотеку. Розпочалося будівництво тиру. Продовжувалося озеленення території технікуму. Силами студентів та викладачів було висаджено сотні саджанців деревних та чагарникових порід у відпочинкових зонах санаторію „Лісова пісня” і турбази „Світязь”. За кілька останніх років зросла кількість викладачів, на кінець 1970-1971 н.р. було 32 педагогічні працівники. Протягом цього року було обладнано 21 навчальний кабінет, закладено дендропарк.
     Сьогодні матеріально-технічна база коледжу нараховує 3 навчальні корпуси, 26 кабінетів і лабораторій, у тому числі 2 комп’ютерні класи, слюсарно-механічну майстерню, бібліотеку з загальним книжковим фондом 34 тис. примірників, сучасний читальний зал, актовий зал, 2 гуртожитки, їдальню, спортзал, стадіон, спортмайданчик, теплицю, дендропарк, 3 музеї, 2 лісових розсадники.
     Колектив Шацького лісового коледжу в різні роки очолювали:
- Сулько Валентин Васильович (1963-1980 рр.)
- Львович Михайло Вікторович (1980-1989 рр.)
- Моісеєнко Микола Михайлович (1989-1993 рр.)
- Шумський Михайло Антонович (1993-2004 рр.).
     З травня 2004 року директором Шацького лісового технікуму (згодом коледжу) став Жмурко Ігор Васильович.
Головним завданням педагогічного колективу Шацького лісового коледжу ім. В. В. Сулька є підготовка висококваліфікованих та конкурентноздатних спеціалістів. Адже основи фаху, любов до професії, до природи, бажання берегти та примножувати лісові багатства формуються саме на заняттях, під час безпосереднього спілкування з викладачами. У коледжі працюють 50 викладачів, 70% яких є спеціалістами вищої і першої категорій, 9 «Викладачів-методистів» та 5 «Старших викладачів». Щедро діляться своїм великим і багатим досвідом педагоги, які з перших років працюють у навчальному закладі і яких ми по праву називаємо нашими ветеранами - Левчук Лариса Семенівна, Токар Григорій Леонтійович, Матлах Василь Олександрович, Лукашук Петро Павлович, Кононенко Юрій Олександрович, Козуліцина Аніта Анатоліївна. У свій час пов’язали свою долю з технікумом, пропрацювавши в ньому все життя викладачі Юрчук В.Г., Костик Г.В., Чумак Н.Г., Данилюк П.С., Фалько Й.Ф., Махнюк Р.Й., Махнюк В.В., Козуліцин В.В., Троценко Н.Г., Журило Р.З., Давидюк К.С., Хотинський П.І., Білецький Є.Ф., Ющук Є.А., Січкар К.Г., Городиський М.Є. та інші.
     Сьогодні в коледжі працює п’ять циклових комісій: - спеціальних дисциплін лісівничого профілю, яку очолює викладач лісових культур і лісомеліорації Сахарук Г.А.;
- спеціальних дисциплін технічного профілю (очолює викладач геодезії Рибчинський А.А.);
- бухгалтерсько-економічних дисциплін (голова - викладач економічних дисциплін Панасюк А.І.);
- загальноосвітніх та суспільно-гуманітарних дисциплін (очолює викладач математики Марчук Ю.Ф.);
- кураторів груп (голова - викладач грунтознавства Бабеляс Т.П.)
     Беручи участь у роботі циклових комісій, викладачі коледжу підвищують свій теоретичний рівень, удосконалюють педагогічну майстерність, розглядають питання удосконалення професійної підготовки студентів. Щорічно викладачі працюють над обраною науково-методичною проблемою, по якій звітуються на засіданнях, готують доповіді на психолого-педагогічну та виховну тематику. Викладачі Сахарук Г.А., Віннічук С.М., та Вирович Л.Ф. працюють над кандидатськими дисертаціями, а Жмурко І.В., директор коледжу, з листопада 2009 року є кандидатом сільськогосподарських наук.
     Протягом навчального періоду студенти опановують понад 50 спеціальних лісівничих, загальнотехнічних та загальноосвітніх дисциплін. Навчальний процес організовується з урахуванням можливостей сучасних інформаційних технологій навчання та орієнтується на формування освіченої, гармонійно розвиненої особистості.
     У нашому навчальному закладі завжди багато уваги приділялося творчій роботі зі студентами. Широкого розповсюдження набули предметні гуртки, які були організовані при всіх кабінетах. На гурткових заняттях студенти під керівництвом викладачів не тільки отримують додаткові теоретичні знання, а й займаються науково-дослідницькою, пошуковою роботою, природоохоронною діяльністю, технічною творчістю, пізнають історію, культуру, традиції свого краю. Значна частина макетів та наочних посібників, які є в кабінетах, виготовлені студентами. Співпраця викладачів і студентів сприяє формуванню пізнавальних інтересів, умінь та навичок творчої роботи, підвищує рівень інтелектуальних можливостей молодої людини. Результатом цієї співпраці є постійна участь студентів коледжу у Всеукраїнських олімпіадах з екології, науково-практичних студентських конференціях з екології, економічних та гуманітарних дисциплін. Члени предметних гуртків беруть активну участь у підготовці та проведенні тематичних вечорів, предметних тижнів та декад циклових комісій. Доброю традицією стало щорічне проведення виставки технічної творчості. Кращі роботи, представлені на виставку, стають експонатами музеїв коледжу.
     У 1972 році Шацькому лісному технікуму присвоєно почесне звання навчального закладу зразкового екологічного виховання. Сьогодні Шацький лісовий коледж ім.В.В.Сулька є членом Всеукраїнської екологічної ліги. На базі коледжу постійно функціонує громадський екологічний університет „Природа”, який займається популяризацією знань про охорону природи. Очолює його викладач мисливствознавства Ковш В.С. Слухачами цієї громадської установи є всі студенти коледжу. Вони слухають лекції на природоохоронну тематику, з якими виступають працівники Шацького національного природного парку (ШНПП), викладачі Національного лісотехнічного університету (м. Львів), Волинського національного університету імені Лесі Українки, Національного університету біоресурсів та природокористування України (м.Київ). Студенти тісно співпрацюють з рибінспекцією, з лісовою охороною державного підприємства „Шацьке УДЛГ”, Шацьким національним природним парком і підтримують зв’язки з науково-дослідницькими закладами. Основними напрямками студентських досліджень є тваринний і рослинний світ ШНПП, проблеми збереження рідкісних та червонокнижних видів флори і фауни, проблеми очищення водойм краю тощо. Щорічно наші вихованці допомагають працівникам парку проводити операції „Первоцвіт”, „Нерест”, „Ялинка” та ін., спрямовані на збереження і відтворення місцевої флори і фауни. Протягом останніх років працівники та студенти коледжу беруть активну участь у Всеукраїнській акції „Майбутнє лісу в твоїх руках”.
     Природоохоронну спрямованість мають навчально-польові практики з ботаніки, дендрології, лісівництва, лісових культур і лісомеліорації, лісозахисту, лісової таксації і лісовпорядкування, лісокористування та інших дисциплін.
     Технічний прогрес приніс нові засоби спілкування, а разом з ними - нові цінності. Першим проривом у цьому напрямку став комп’ютер, потім - Інтернет. Уже сьогодні у нашому навчальному закладі комп’ютер є одним з найавторитетніших джерел інформації. Оволодіти ним допомагають викладачі інформатики та комп’ютеризації Марчук Ю.Ф., Прасюк І.В. Сьогодні в коледжі обладнано два комп’ютерні класи. Усі комп’ютери під’єднано до мережі Інтернет, що відкрило доступ до електронної бібліотеки. Діє електронна пошта, за допомогою якої студенти і викладачі мають можливість швидко і якісно спілкуватися. З комп’ютерними програмами студенти працюють при виконанні курсових робіт.
     Поряд з теоретичною освітою велика увага приділяється оволодінню практичними навиками. Це виконання лабораторних і практичних робіт, навчальна і виробнича практики. Студенти працюють у теплиці та на лісових розсадниках, де мають змогу збирати та висівати насіння, доглядати за сіянцями та саджанцями деревних і чагарникових порід. Щорічно з лісових розсадників наші держлісгоспи отримують до 50 тис. садивного матеріалу, а міста і села - посадматеріал для озеленення. Також наші вихованці проводять рубки догляду: освітлення, прочищення, прорідження, прохідну рубку та рубки головного користування на площах, виділених держлісгоспом. Здобуваючи кваліфікацію молодшого спеціаліста лісового господарства, наші випускники під керівництвом досвідчених майстрів виробничого навчання освоюють робітничі професії „Лісоруб” та „Озеленювач”.
     Однією зі складових частин навчально-виховної роботи коледжу є дозвілля студентів. Ці функції бере на себе клуб, який відповідає за організований відпочинок молоді. Тут працюють гуртки художньої самодіяльності, проводяться розважальні заходи - тематичні вечори, вечори відпочинку, КВК, дискотеки, конкурси. Вся робота клубу має масовий характер, комплексний підхід, багата різновидністю жанрів. Традиційними стали вечори, присвячені Дню працівників лісу, Дню працівника освіти, мисливствознавства.
     Значна увага приділяється фізичній підготовці студентів. Не тільки на заняттях, але й у позаурочний час студенти мають можливість удосконалювати свої навики у спортивних секціях з волейболу, баскетболу, футболу, легкої атлетики, важкої атлетики, дзюдо. Крім того, в студентських гуртожитках працюють три спортивні кімнати: важкої атлетики, настільного тенісу, більярдна. На належному рівні здійснюється спортивно-масова робота. Протягом навчального року проводиться загальноколеджівська спартакіада з футболу, волейболу, настільного тенісу, баскетболу, армреслінгу, кросу. Студенти коледжу беруть участь як у районних, так і в обласних змаганнях з різних видів спорту, де постійно займають призові місця.
     У гуртожитках коледжу, які стали другою домівкою для студентів, створені всі умови для проживання, навчання і відпочинку. Є кімнати самопідготовки, телевізійна та спортивна кімнати. На кожному поверсі обладнані рекреаційні куточки, де можна відпочити, переглянути періодичну пресу, пограти в шахи або шашки.
     Чудова природа поліського краю, наші озера, ліси приваблюють відвідувачів з усієї України. До їхньої уваги ми можемо запропонувати дендропарк, який є окрасою Шацького лісового коледжу і науково-дослідною базою для проходження практики студентами . Його було закладено в два етапи: у 1963 та 1972 роках. Площа дендропарку становить 4,2 га. Тут можна зустріти понад 250 видів деревних і чагарникових порід. Серед них основні лісоутворюючі породи України і багато рідкісних та екзотичних дерев з Америки. Китаю, Ірану, Афганістану, Індії. Це гінкго дволопатеве, псевдотсуга Мензіса, біота східна, кедр сибірський, бархат амурський, лимонник, горобина шведська, золотий плющ, каштан їстивний, сосни: веймутова, гімалайська, кримська, бук лісовий, горіх чорний, дугласія, робінія псевдоакація та ін. Колекція дендропарку широко використовується педагогами коледжу у навчальному процесі. Зокрема, студенти вивчають анатомію та морфологію рослин, особливості поширення плодів і насіння, мають змогу спостерігати за різноманітними пристосуваннями рослин до умов середовища. Дендропарк - це своєрідна навчальна лабораторія під відкритим небом для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи, екскурсій. Колекція дендропарку - музей екзотичних рослин, де кожен відшукає для себе щось особливе і цікаве.
     Сьогодні в коледжі функціонує три музеї, створені дбайливими руками студентів та викладачів. Це музей історії коледжу, музей фауни і музей народного побуту.
     Музей фауни нараховує понад 400 експонатів. Тут можна побачити чучела не лише добре відомих птахів і звірів, а й рідкісних - орла-беркута, чорного бусла, європейського тювіка, рисі, борсука, зубра та ін.
У музеї народного побуту зібрано багато етнографічних матеріалів нашого регіону - народні костюми, предмети побуту, інтер’єру поліської хати, вишивки, а також різноманітні вироби студентів - результати їхньої творчості.
     Наймолодшим є музей історії коледжу. Його експозиція висвітлює процес становлення і розвитку нашого навчального закладу від створення навчально-виробничої бази до багатогранної діяльності колективу.
     За період існування Шацький лісовий коледж закінчили понад 6 тисяч чоловік, причому кожний десятий отримав диплом з відзнакою. Багато випускників продовжують навчання у вищих навчальних закладах України: Національному лісотехнічному університеті (м.Львів), Національному університеті біоресурсів та природокористування України (м.Київ) та ін. Усі випускники, які навчалися за держзамовленням, забезпечуються роботою за фахом. Направлення отримують майже в усі області України.
     За останні роки в нашому навчальному закладі відбулися якісні зміни. Зокрема, у 1999 році було відкрито заочну форму навчання. У 2005 році відкрилися дві нові спеціальності „Бухгалтерський облік” і „Лісозаготівля та первинна обробка деревини”. У 2006 році Шацький лісний технікум ім.В.В.Сулька було реорганізовано у Шацький лісовий коледж ім.В.В.Сулька.
     Шацький лісовий коледж ім. В. В.Сулька стає з кожним роком все більш відомим в Україні та за кордоном. Міжнародні зв’язки нашого коледжу та Білгорайського лісного технікуму Польщі розпочато у 1995 році. Укладено договір про співпрацю з Полоцьким лісним технікумом Білорусі. Гостями нашого навчального закладу були викладачі вузів лісівничого профілю Фінляндії та Швеції. Результатами цієї роботи стала підготовка спільного проекту щодо удосконалення навчального процесу, проведено спільні наукові дендрологічні дослідження.
     Розвиток особистості, професіоналізм, патріотизм - це ті орієнтири, за якими педагогічний колектив звіряє складний багатоаспектний процес підготовки майбутніх фахівців лісового господарства.


Лічильник відвідуваності
лічильник відвідуваності